AKTUALNOŚCI ZARZĄD JAKOŚĆ PRACA DLA PACJENTA GALERIE ZDJĘĆ ANKIETY


Badania densytometryczne - pełnopłatne

46-200 Kluczbork, ul. M. Skłodowskiej - Curie 23
Pracownia badań densytometrycznych mieści się na parterze oddziału ginekologiczno - położniczego - BUDYNEK "B"


Badania wykonywane są po uprzedniej rejestracji telefonicznej w każdą środę od godz. 14:30 do 16:30

Rejestracja do badań odbywa się telefoniczne codziennie w godzinach od 08:00 do 10:00 pod numerem telefonu
661 464 408
Płatność dokonywana jest po wykonaniu usługi. Pacjent uiszcza należność w kasie Powiatowego Centrum Zdrowia S.A., znajdującej się w BUDYNKU "A", w którym mieści się administracja Szpitala. Wejście znajduje się nad Zespołem Poradni Specjalistycznych. Po dokonaniu wpłaty, na podstawie paragonu zostaje wydany wynik badania.
Forma płatności - gotówka.

Densytometria, czyli co?

To rodzaj badania pozwalającego określić gęstość mineralną kości i najczęściej wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem osteopenii oraz osteoporozy. Naświetlaniom, z wykorzystaniem promieni X o bardzo słabym natężeniu, najczęściej poddaje się jeden z trzech punktów szkieletu:
  • odcinek kości udowej,
  • część lędźwiową kręgosłupa,
  • kość ramieniową (gdy nie jest możliwe naświetlenie ani kości udowej, ani kręgosłupa).

Densytometria kości zalecana jest głównie paniom w okresie menopauzy (to one znajdują się w grupie największego ryzyka zachorowania na osteoporozę) oraz mężczyznom po andropauzie (po 70 roku życia). Wykonywane jest również przy sprawdzaniu przyczyn podatności na tzw. złamania osteoporotyczne (np. złamanie szyjki kości udowej), przy schorzeniach związanych z utratą masy kostnej (np. choroby reumatyczne , choroby nerek, zaburzenia hormonalne), a także w przypadku możliwości genetycznego obciążenia osteoporozą lub inną chorobą charakteryzującą się zanikiem masy kostnej.

Jak wygląda badanie?

W czasie badania pacjent kładzie się na stole nad którym znajduje się aparat generujący promieniowanie rentgenowskie. Urządzenie połączone z komputerem, a na jego monitorze wyświetla się zarejestrowany obraz. Aby dobrze uwidocznić kręgosłup i umożliwić prawidłowe wykonanie zdjęcia badany powinien unieść i oprzeć nogi na specjalnie przygotowanym podeście. Dzięki spłaszczeniu miednicy i dolnej części kręgosłupa obraz jest bardziej wyraźny. Badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa od 10 do 30 minut. Choć bezpieczne nie wykonuje się go u kobiet w ciąży , ponieważ nawet tak niewielka dawka promieniowania może być niebezpieczna dla płodu.

Jak się przygotować?

Densytometria nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jedynym zaleceniem jest zdjęcie wszelkiej biżuterii oraz metalowych przedmiotów lub elementów odzieży.