AKTUALNOŚCI ZARZĄD JAKOŚĆ PRACA DLA PACJENTA GALERIE ZDJĘĆ ANKIETY


Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopię wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita, zaleganie mas kałowych uniemożliwia prawidłową ocenę jelita i badanie nie jest w pełni diagnostyczne. W celu odpowiedniego przygotowania się do kolonoskopii należy:


  • nie spożywać w ciągu trzech dni przed planowaną kolonoskopią owoców zawierających drobne pestki (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin, arbuzy itp.) oraz pestek siemienia lnianego i maku.

  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko „lekkie” śniadanie, do południa można spożywać kisiel, przecedzony bulion bez dodatków (rosół), ewentualnie w razie konieczności dobrze zmiksowaną zupę tzw. zupę krem, można też ssać landrynki, nie należy pić napoi gazowanych natomiast wodę, słabą herbatę czy herbaty ziołowe można pić w dowolnej ilości.

  • w dniu badania do czasu badania nie należy spożywać żadnych pokarmów, natomiast można pić dowolną ilość płynów do 2 godzin przed badaniem chyba że badanie wykonywane jest w znieczuleniu wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem.

  • osoby regularnie przyjmujące leki z chorobami przewlekłymi (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) dzień przed i w dniu badania powinny zażyć leki.

  • osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

  • osoby przyjmujące leki antyagregacyjne takie jak Aspiryna, Acard, Ticlid, itp.: powinny przestać je przyjmować na siedem dni przed badaniem po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie tych leków.

  • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe takie jak Acenocumarol, Wafaryna, Sintrom, Syncumar,itp. powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe gdyż konieczna może być zamiana tych leków siedem dni przed badaniem na heparynę niskocząsteczkową.

  • kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować przygotowanie z lekarzem. - na badanie proszę zgłosić się z dokumentem tożsamości, posiadaną dokumentacją medyczną (karty wypisów szpitalnych, opisy poprzednich badań endoskopowych, EKG, badania laboratoryjne itp.) oraz aktualnymi wynikami badań-zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub anestezjologiem w przypadku badań w znieczuleniu.

  • pacjenci powinni znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.

  • na badanie wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą, w przypadku badań w znieczuleniu jest to konieczne.

  • po zakończeniu badania należy jeść pokarmy lekkostrawne, jeśli pojawi się dyskomfort: wzdęcia, kurczowe bóle brzucha należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x2tabl.)

  • badanie można wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym - „śpię i nic nie czuję” Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia i budzi się po zakończeniu badaniu. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej Po badaniu w znieczuleniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej a następnie pod opieką osoby towarzyszącej może udać się do domu. Obowiazuje12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu..